Aker Technology USA C16-48.000-10-1015-R3
Manufacturer :
Aker Technology USA
Mfr. Part # :
C16-48.000-10-1015-R3
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 10PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
C16-48.000-10-1015-R3 PDF
Price is not available, please RFQ
C16-48.000-10-1015-R3 Tech Specifications
  • Series:C16
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:48 MHz
  • Frequency Stability:±15ppm
  • Frequency Tolerance:±10ppm
  • Load Capacitance:10pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)