ECS Inc. International ECS-196.6-20-4
Mfr. Part # :
ECS-196.6-20-4
Description
CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF TH
DataSheet
ECS-196.6-20-4 PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-196.6-20-4 Tech Specifications
  • Series:HC-49US
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:19.6608 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:HC-49/US
  • Size / Dimension:0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
  • Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)