NDK NX1612AA-40MHZ-EXS00A-CS05020
Mfr. Part # :
NX1612AA-40MHZ-EXS00A-CS05020
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 7PF SMD
DataSheet
NX1612AA-40MHZ-EXS00A-CS05020 PDF
Price is not available, please RFQ
NX1612AA-40MHZ-EXS00A-CS05020 Tech Specifications
  • Series:NX1612AA
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:40 MHz
  • Frequency Stability:±30ppm
  • Frequency Tolerance:±10ppm
  • Load Capacitance:7pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-20°C ~ 100°C
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.012" (0.30mm)