Aker Technology USA C2E-38.4000-8-1015-CT
Manufacturer :
Aker Technology USA
Mfr. Part # :
C2E-38.4000-8-1015-CT
Description
CRYSTAL 38.4000MHZ 8PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
C2E-38.4000-8-1015-CT PDF
Price is not available, please RFQ
C2E-38.4000-8-1015-CT Tech Specifications
  • Series:C2E
  • Package:Strip
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:38.4 MHz
  • Frequency Stability:±15ppm
  • Frequency Tolerance:±10ppm
  • Load Capacitance:8pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):70 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)