Suntsu Electronics, Inc. SXTHM218FC174-12.000MT
Manufacturer :
Suntsu Electronics, Inc.
Mfr. Part # :
SXTHM218FC174-12.000MT
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
SXTHM218FC174-12.000MT PDF
Price is not available, please RFQ
SXTHM218FC174-12.000MT Tech Specifications
  • Series:SXTHM2
  • Package:Tape & Reel (TR)Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:12 MHz
  • Frequency Stability:±10ppm
  • Frequency Tolerance:±10ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):60 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:HC-49/US
  • Size / Dimension:0.524" L x 0.197" W (13.30mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)