Major League Electronics TBPS-00-200-02-GR-LF
Mfr. Part # :
TBPS-00-200-02-GR-LF
Description
TERMINAL BLOCK PLUGGABLE SOCKET
DataSheet
TBPS-00-200-02-GR-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TBPS-00-200-02-GR-LF Tech Specifications
  • Series:TBPS-00-200
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Plug, Female Sockets
  • Number of Levels:1
  • Pitch:0.200" (5.08mm)
  • Header Orientation:-
  • Plug Wire Entry:180°
  • Termination Style:Screw
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Current - IEC:-
  • Voltage - IEC:-
  • Current - UL:10 A
  • Voltage - UL:250 V
  • Wire Gauge or Range - AWG:12-26 AWG
  • Wire Gauge or Range - mm²:-
  • Color:Green
  • Operating Temperature:-33°C ~ 105°C