Major League Electronics TBW-11-197-02-GR-LF
Mfr. Part # :
TBW-11-197-02-GR-LF
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
TBW-11-197-02-GR-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TBW-11-197-02-GR-LF Tech Specifications
  • Series:TBW-11-197
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Plug for Unshrouded Header
  • Number of Positions:2
  • Positions Per Level:2
  • Number of Levels:1
  • Pitch:0.197" (5.00mm)
  • Header Orientation:-
  • Plug Wire Entry:180°
  • Termination Style:Screw
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Current - IEC:-
  • Voltage - IEC:-
  • Current - UL:10 A
  • Voltage - UL:250 V
  • Wire Gauge or Range - AWG:14-24 AWG
  • Wire Gauge or Range - mm²:-
  • Color:Green
  • Operating Temperature:-33°C ~ 105°C