Major League Electronics TBPH-00-150-02-GR-LF
Manufacturer :
Major League Electronics
Mfr. Part # :
TBPH-00-150-02-GR-LF
Description
TERMINAL BLOCK PLUGGABLE HEADER
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
TBPH-00-150-02-GR-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TBPH-00-150-02-GR-LF Tech Specifications
  • Series:TBPH-00-150
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions:2
  • Positions Per Level:2
  • Number of Levels:1
  • Pitch:0.150" (3.81mm)
  • Header Orientation:Vertical
  • Plug Wire Entry:-
  • Termination Style:Solder
  • Mounting Type:Through Hole
  • Current - IEC:-
  • Voltage - IEC:-
  • Current - UL:8 A
  • Voltage - UL:250 V
  • Wire Gauge or Range - AWG:-
  • Wire Gauge or Range - mm²:-
  • Color:Green
  • Operating Temperature:-33°C ~ 105°C