Major League Electronics TBWH-11-197-02-BK-LF
Mfr. Part # :
TBWH-11-197-02-BK-LF
Description
TERMINAL BLOCK WIRE HEADER
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
TBWH-11-197-02-BK-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TBWH-11-197-02-BK-LF Tech Specifications
  • Series:TBWH-11-197
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Header, Male Pins, Unshrouded
  • Number of Positions:2
  • Positions Per Level:2
  • Number of Levels:1
  • Pitch:0.197" (5.00mm)
  • Header Orientation:Vertical
  • Plug Wire Entry:-
  • Termination Style:Solder
  • Mounting Type:Through Hole
  • Current - IEC:-
  • Voltage - IEC:-
  • Current - UL:10 A
  • Voltage - UL:250 V
  • Wire Gauge or Range - AWG:-
  • Wire Gauge or Range - mm²:-
  • Color:Black
  • Operating Temperature:-33°C ~ 105°C