Major League Electronics TBB-06-375-02-GR-LF
Manufacturer :
Major League Electronics
Mfr. Part # :
TBB-06-375-02-GR-LF
Description
TERMINAL BARRIER BLOCK
Catalog
Terminal Blocks - Barrier Blocks
DataSheet
TBB-06-375-02-GR-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TBB-06-375-02-GR-LF Tech Specifications
  • Series:TBB-06-375
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Terminal Block Type:Barrier Block
  • Number of Circuits:2
  • Number of Wire Entries:2
  • Pitch:0.375" (9.53mm)
  • Number of Rows:1
  • Current Rating (Amps):25A
  • Voltage Rating:300V