Storage & Server IO (Amphenol ICC) 90311-044LF
Manufacturer :
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Mfr. Part # :
90311-044LF
Description
CONN HOUSING 44POS 2MM W/KEY
Catalog
Rectangular Connectors - Housings
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
90311-044LF PDF
Price is not available, please RFQ
90311-044LF Tech Specifications
  • Series:Minitek® 2.00mm
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Receptacle
  • Contact Type:Female Socket
  • Number of Positions:44
  • Pitch:0.079" (2.00mm)
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing:0.079" (2.00mm)