Storage & Server IO (Amphenol ICC) 66951-016LF
Manufacturer :
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Mfr. Part # :
66951-016LF
Description
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
66951-016LF PDF
Price is not available, please RFQ
66951-016LF Tech Specifications
  • Series:Dubox™, BergCon® PV™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Receptacle
  • Contact Type:Female Socket
  • Style:Board to Board
  • Number of Positions:16
  • Number of Positions Loaded:All
  • Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Rows:1
  • Row Spacing - Mating:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
  • Insulation Color:Black
  • Insulation Height:0.325" (8.25mm)
  • Contact Length - Post:0.142" (3.60mm)
  • Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Mated Stacking Heights:-
  • Ingress Protection:-
  • Features:-
  • Current Rating (Amps):-
  • Voltage Rating:1250V