Major League Electronics PC200S-02-S-04-T-LF
Mfr. Part # :
PC200S-02-S-04-T-LF
Description
TERMINAL STRIP SOCKET - SURFACE
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
PC200S-02-S-04-T-LF PDF
Price is not available, please RFQ
PC200S-02-S-04-T-LF Tech Specifications
  • Series:PC200S-04
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Receptacle, Bottom or Top Entry
  • Contact Type:Female Socket
  • Number of Positions Loaded:All
  • Pitch - Mating:0.200" (5.08mm)
  • Number of Rows:-
  • Row Spacing - Mating:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Insulation Color:Black
  • Insulation Height:0.368" (9.35mm)
  • Contact Length - Post:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Mated Stacking Heights:-
  • Ingress Protection:-
  • Features:-
  • Current Rating (Amps):7.9A