JST B14B-PHDSS
Manufacturer :
JST
Mfr. Part # :
B14B-PHDSS
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
B14B-PHDSS PDF
Price is not available, please RFQ
B14B-PHDSS Tech Specifications
  • Series:PHD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
  • Number of Positions:14
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Cable/Wire
  • Shrouding:Shrouded - 4 Wall
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Detent Lock
  • Contact Length - Mating:0.114" (2.90mm)
  • Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
  • Overall Contact Length:0.291" (7.40mm)
  • Insulation Height:0.256" (6.50mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Tin-Lead
  • Contact Finish Thickness - Mating:-
  • Contact Finish - Post:Tin-Lead
  • Contact Material:Copper Alloy
  • Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Features:-
  • Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Insulation Color:Natural
  • Current Rating (Amps):3A
  • Voltage Rating:250V