Storage & Server IO (Amphenol ICC) 72454-014LF
Manufacturer :
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Mfr. Part # :
72454-014LF
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
72454-014LF PDF
Price is not available, please RFQ
72454-014LF Tech Specifications
  • Series:Quickie™
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions:14
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Cable/Wire
  • Shrouding:Shrouded - 4 Wall
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
  • Contact Length - Post:-
  • Overall Contact Length:-
  • Insulation Height:0.365" (9.27mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Gold, GXT™
  • Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Phosphor Bronze
  • Insulation Material:-
  • Features:Keying Slot, Pick and Place
  • Operating Temperature:-65°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):1A