Major League Electronics TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF
Manufacturer :
Major League Electronics
Mfr. Part # :
TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF
Description
TERMINAL STRIP RIGHT ANGLE
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF Tech Specifications
  • Series:TSHC-1-SD
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions:8
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Shrouded - 4 Wall
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.040" (1.02mm)
  • Contact Length - Post:0.299" (7.60mm)
  • Overall Contact Length:0.630" (16.00mm)
  • Insulation Height:0.291" (7.40mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Tin
  • Contact Finish Thickness - Mating:-
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Brass
  • Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:-
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):3A