Major League Electronics TSHSCM-803-D-06-020-T-LF
Mfr. Part # :
TSHSCM-803-D-06-020-T-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER - CUSTOM
DataSheet
TSHSCM-803-D-06-020-T-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TSHSCM-803-D-06-020-T-LF Tech Specifications
  • Series:TSHSCM-8-V
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.031" (0.80mm)
  • Number of Positions:6
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.047" (1.20mm)
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Shrouded - 4 Wall
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.020" (0.51mm)
  • Contact Length - Post:-
  • Overall Contact Length:-
  • Insulation Height:0.039" (1.00mm)
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Phosphor Bronze
  • Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:-
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):500mA