Major League Electronics TTSHCR-502-S-040-02-040-T-LF
Manufacturer :
Major League Electronics
Mfr. Part # :
TTSHCR-502-S-040-02-040-T-LF
Description
THICKER TERMINAL STRIP HEADER
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
TTSHCR-502-S-040-02-040-T-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TTSHCR-502-S-040-02-040-T-LF Tech Specifications
  • Series:TTSHCR-5
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
  • Number of Positions:2
  • Number of Rows:1
  • Row Spacing - Mating:-
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Unshrouded
  • Mounting Type:Through Hole, Right Angle
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.040" (1.02mm)
  • Contact Length - Post:0.040" (1.02mm)
  • Overall Contact Length:-
  • Insulation Height:0.098" (2.50mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Tin
  • Contact Finish Thickness - Mating:-
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Phosphor Bronze
  • Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:-
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):1A