Major League Electronics TSHC-105-D-03-145-GT-LF
Manufacturer :
Major League Electronics
Mfr. Part # :
TSHC-105-D-03-145-GT-LF
Description
MALE BEAGLEBONE HEADER 5POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
TSHC-105-D-03-145-GT-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TSHC-105-D-03-145-GT-LF Tech Specifications
  • Series:TSHC-105-D
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions:10
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Unshrouded
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.145" (3.70mm)
  • Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
  • Overall Contact Length:0.335" (8.51mm)
  • Insulation Height:0.100" (2.54mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Phosphor Bronze
  • Insulation Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:-
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):3A