Major League Electronics SHTSHC-203-D-03-090-G-LF
Manufacturer :
Major League Electronics
Mfr. Part # :
SHTSHC-203-D-03-090-G-LF
Description
SHROUDED HEADER TERMINAL STRIP
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
SHTSHC-203-D-03-090-G-LF PDF
Price is not available, please RFQ
SHTSHC-203-D-03-090-G-LF Tech Specifications
  • Series:SHTSHC-2
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
  • Number of Positions:6
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Shrouded - 4 Wall
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:-
  • Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
  • Overall Contact Length:0.323" (8.20mm)
  • Insulation Height:0.220" (5.60mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
  • Contact Finish - Post:Gold
  • Contact Material:Copper Alloy
  • Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):1A