Major League Electronics TSHC-123-D-03-145-GTLF
Mfr. Part # :
TSHC-123-D-03-145-GTLF
Description
MALE BEAGLEBONE HEADER 23 POS
DataSheet
TSHC-123-D-03-145-GTLF PDF
Price is not available, please RFQ
TSHC-123-D-03-145-GTLF Tech Specifications
  • Series:TSHC-1
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions:46
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Shrouding:Unshrouded
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.145" (3.70mm)
  • Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
  • Overall Contact Length:0.335" (8.51mm)
  • Insulation Height:0.100" (2.54mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Phosphor Bronze
  • Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:-
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):3A