Major League Electronics TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF
Manufacturer :
Major League Electronics
Mfr. Part # :
TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF
Description
THICKER TERMINAL STRIP HEADER
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF Tech Specifications
  • Series:TTSHSCM-V
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
  • Number of Positions:3
  • Number of Rows:1
  • Row Spacing - Mating:-
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Unshrouded
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.020" (0.51mm)
  • Contact Length - Post:-
  • Overall Contact Length:-
  • Insulation Height:0.059" (1.50mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Contact Finish Thickness - Mating:Flash
  • Contact Finish - Post:Gold
  • Contact Material:Phosphor Bronze
  • Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):1A