Major League Electronics TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF
Mfr. Part # :
TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER-HORIZONTAL
DataSheet
TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF Tech Specifications
  • Series:TSHSCM-1-H
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions:2
  • Number of Rows:1
  • Row Spacing - Mating:-
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Unshrouded
  • Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.060" (1.52mm)
  • Contact Length - Post:-
  • Overall Contact Length:-
  • Insulation Height:0.118" (3.00mm)
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Phosphor Bronze
  • Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:-
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):3A