Major League Electronics TSHCR-103-D-16-040-SD-T-LF
Mfr. Part # :
TSHCR-103-D-16-040-SD-T-LF
Description
TERMINAL STRIP RIGHT ANGLE
DataSheet
TSHCR-103-D-16-040-SD-T-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TSHCR-103-D-16-040-SD-T-LF Tech Specifications
  • Series:TSHCR-1-SD
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Number of Positions:6
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
  • Shrouding:Shrouded - 4 Wall
  • Mounting Type:Through Hole, Right Angle
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.040" (1.02mm)
  • Contact Length - Post:-
  • Overall Contact Length:-
  • Insulation Height:0.190" (4.83mm)
  • Contact Material:Brass
  • Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):2A