Major League Electronics PC156HR-02-S-02-T-LF
Mfr. Part # :
PC156HR-02-S-02-T-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PC156HR-02-S-02-T-LF PDF
Price is not available, please RFQ
PC156HR-02-S-02-T-LF Tech Specifications
  • Series:PC156HR
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.156" (3.96mm)
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Unshrouded
  • Mounting Type:Through Hole, Right Angle
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.144" (3.66mm)
  • Contact Length - Post:0.144" (3.66mm)
  • Overall Contact Length:-
  • Insulation Height:0.125" (3.18mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Brass
  • Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):7.9A