Major League Electronics PC200H-02-S-01-T-LF
Manufacturer :
Major League Electronics
Mfr. Part # :
PC200H-02-S-01-T-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PC200H-02-S-01-T-LF PDF
Price is not available, please RFQ
PC200H-02-S-01-T-LF Tech Specifications
  • Series:PC200H
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Header
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.200" (5.08mm)
  • Number of Positions:2
  • Number of Rows:1
  • Row Spacing - Mating:-
  • Number of Positions Loaded:All
  • Style:Board to Board
  • Shrouding:Unshrouded
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.150" (3.81mm)
  • Contact Length - Post:0.180" (4.57mm)
  • Overall Contact Length:0.430" (10.92mm)
  • Insulation Height:0.100" (2.54mm)
  • Contact Shape:Square
  • Contact Finish - Mating:Tin
  • Contact Finish Thickness - Mating:-
  • Contact Finish - Post:Tin
  • Contact Material:Brass
  • Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):7.9A