Major League Electronics TSHC-203-D-06-040-SD-T-LF
Mfr. Part # :
TSHC-203-D-06-040-SD-T-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER
DataSheet
TSHC-203-D-06-040-SD-T-LF PDF
Price is not available, please RFQ
TSHC-203-D-06-040-SD-T-LF Tech Specifications
  • Series:TSHC-2-SD
  • Contact Type:Male Pin
  • Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
  • Number of Positions:6
  • Number of Rows:2
  • Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
  • Shrouding:Shrouded - 4 Wall
  • Mounting Type:Through Hole
  • Termination:Solder
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Contact Length - Mating:0.040" (1.02mm)
  • Contact Length - Post:0.200" (5.08mm)
  • Overall Contact Length:0.397" (10.08mm)
  • Insulation Height:0.157" (4.00mm)
  • Contact Material:Brass
  • Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
  • Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Ingress Protection:-
  • Material Flammability Rating:-
  • Insulation Color:Black
  • Current Rating (Amps):2A