JAE Electronics WP27D-S050VA1-R15000
Manufacturer :
JAE Electronics
Mfr. Part # :
WP27D-S050VA1-R15000
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
WP27D-S050VA1-R15000 PDF
Price is not available, please RFQ
WP27D-S050VA1-R15000 Tech Specifications
  • Series:WP27D
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Connector Type:Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions:50
  • Pitch:0.014" (0.35mm)
  • Number of Rows:2
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Features:Solder Retention
  • Contact Finish:Gold
  • Contact Finish Thickness:3.94µin (0.10µm)
  • Mated Stacking Heights:0.7mm
  • Height Above Board:0.028" (0.71mm)