IRISO Electronics IMSA-11501S-35A-GFN1
Mfr. Part # :
IMSA-11501S-35A-GFN1
Description
CONN FFC R/A .5MM 35POS
DataSheet
IMSA-11501S-35A-GFN1 PDF
Price is not available, please RFQ
IMSA-11501S-35A-GFN1 Tech Specifications
  • Series:11501
  • Flat Flex Type:FFC, FPC
  • Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
  • Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
  • Number of Positions:35
  • Pitch:0.020" (0.50mm)
  • Termination:Solder
  • FFC, FCB Thickness:0.30mm
  • Height Above Board:0.134" (3.40mm)
  • Features:Solder Retention
  • Voltage Rating:50V