Storage & Server IO (Amphenol ICC) 65801-021LF
Manufacturer :
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
Mfr. Part # :
65801-021LF
Description
CONN FFC FPC RCPT 21POS 2.54MM
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
65801-021LF PDF
Price is not available, please RFQ
65801-021LF Tech Specifications
  • Series:Clincher™
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Flat Flex Type:FFC, FPC
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Connector/Contact Type:Receptacle
  • Number of Positions:21
  • Pitch:0.100" (2.54mm)
  • Termination:Solder
  • FFC, FCB Thickness:0.33mm
  • Height Above Board:-
  • Locking Feature:Slide Lock
  • Cable End Type:Notched
  • Contact Material:Copper Nickel Alloy
  • Contact Finish:Tin
  • Housing Material:Thermoplastic
  • Actuator Material:-
  • Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Voltage Rating:500V
  • Operating Temperature:-65°C ~ 105°C