IRISO Electronics IMSA-11501S-45A-GFN1
Manufacturer :
IRISO Electronics
Mfr. Part # :
IMSA-11501S-45A-GFN1
Description
CONN FFC R/A .5MM 45POS
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
IMSA-11501S-45A-GFN1 PDF
Price is not available, please RFQ
IMSA-11501S-45A-GFN1 Tech Specifications
  • Series:11501
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Flat Flex Type:FFC, FPC
  • Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
  • Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
  • Number of Positions:45
  • Pitch:0.020" (0.50mm)
  • Termination:Solder
  • FFC, FCB Thickness:0.30mm
  • Height Above Board:0.134" (3.40mm)
  • Locking Feature:-
  • Cable End Type:Notched
  • Contact Material:Copper Alloy
  • Contact Finish:Gold
  • Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material:-
  • Features:Solder Retention
  • Voltage Rating:50V