SparkFun PRT-10114
Manufacturer :
SparkFun
Mfr. Part # :
PRT-10114
Description
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Catalog
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
DataSheet
PRT-10114 PDF
Price is not available, please RFQ
PRT-10114 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:-
  • Part Status:Active
  • Contact Type:Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Maximum Working Height:1.299" (33.00mm)
  • Recommended Working Height:-
  • Minimum Working Height:1.043" (26.50mm)
  • Pad Layout Dimension:Circular - 0.040" (1.01mm) (TH)
  • Operating Force - Initial:120gf
  • Operating Force - Mid Compression:-
  • Plunger Size:0.059" (1.50mm) Dia