Yokowo J-2007PU-1-00-0000
Manufacturer :
Yokowo
Mfr. Part # :
J-2007PU-1-00-0000
Description
CONTACT SPRING LOADED SMD GOLD
Catalog
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
DataSheet
J-2007PU-1-00-0000 PDF
Price is not available, please RFQ
J-2007PU-1-00-0000 Tech Specifications
  • Series:J
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Contact Type:Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Maximum Working Height:0.104" (2.65mm)
  • Recommended Working Height:0.085" (2.15mm)
  • Minimum Working Height:0.080" (2.00mm)
  • Pad Layout Dimension:Circular - 0.082" (2.08mm)
  • Operating Force - Initial:-
  • Operating Force - Mid Compression:-
  • Plunger Size:0.024" (0.60mm) Dia