Harwin P70-2200045
Manufacturer :
Harwin
Mfr. Part # :
P70-2200045
Description
CONTACT SPRING LOADED T/H GOLD
Catalog
Contacts, Spring Loaded (Pogo Pins), and Pressure
DataSheet
P70-2200045 PDF
Price is not available, please RFQ
P70-2200045 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Contact Type:Sleeve & Plunger (Pogo Pins)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Maximum Working Height:0.283" (7.20mm)
  • Recommended Working Height:0.280" (7.10mm)
  • Minimum Working Height:0.252" (6.40mm)
  • Pad Layout Dimension:Circular - 0.087" (2.20mm) (TH)
  • Operating Force - Initial:-
  • Operating Force - Mid Compression:99.32gf
  • Plunger Size:0.035" (0.90mm) Dia