Winchester Electronics HBC1855A
Manufacturer :
Winchester Electronics
Mfr. Part # :
HBC1855A
Description
CONN HDBNC PLUG STR 75 OHM CRIMP
Catalog
Coaxial Connectors (RF)
DataSheet
HBC1855A PDF
Price is not available, please RFQ
HBC1855A Tech Specifications
  • Series:Shadow™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Style:BNC, HD
  • Connector Type:Plug, Male Pin
  • Contact Termination:Crimp
  • Shield Termination:Crimp
  • Impedance:75Ohm
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Mounting Feature:-
  • Cable Group:Belden 1855A
  • Fastening Type:Bayonet Lock
  • Frequency - Max:1 GHz