Powell Electronics 801-007-16M19-202SA
Manufacturer :
Powell Electronics
Mfr. Part # :
801-007-16M19-202SA
Description
CONN PLUG FMALE 16POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
801-007-16M19-202SA PDF
Price is not available, please RFQ
801-007-16M19-202SA Tech Specifications
  • Series:Mighty Mouse 801
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Plug, Female Sockets
  • Number of Positions:16 (12 + 4 Power)
  • Shell Size - Insert:19-202
  • Shell Size, MIL:-
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Mounting Feature:-
  • Termination:Crimp
  • Fastening Type:Threaded
  • Orientation:N (Normal)
  • Shell Material:Aluminum
  • Shell Finish:Electroless Nickel
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Color:Silver
  • Ingress Protection:Environment Sealed
  • Material Flammability Rating:-
  • Features:Coupling Nut
  • Shielding:Shielded
  • Current Rating (Amps):5A, 46A
  • Voltage Rating:-
  • Cable Opening:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 200°C