ODU S11MA7-P06MFG0-6530
Manufacturer :
ODU
Mfr. Part # :
S11MA7-P06MFG0-6530
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
S11MA7-P06MFG0-6530 PDF
Price is not available, please RFQ
S11MA7-P06MFG0-6530 Tech Specifications
  • Series:ODU MEDI-SNAP®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Plug, Male Pins
  • Number of Positions:6
  • Shell Size - Insert:1
  • Shell Size, MIL:-
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Mounting Feature:-
  • Termination:Solder Cup
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Orientation:A
  • Shell Material:Polysulfone (PSU)
  • Shell Finish:-
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Color:Gray, White
  • Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
  • Material Flammability Rating:-
  • Features:Backshell
  • Shielding:Unshielded
  • Current Rating (Amps):-
  • Voltage Rating:-
  • Cable Opening:0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
  • Operating Temperature:-50°C ~ 120°C