ODU A10WAM-P12XMM0-0000
Manufacturer :
ODU
Mfr. Part # :
A10WAM-P12XMM0-0000
Description
CONN PLUG MALE 12POS SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
A10WAM-P12XMM0-0000 PDF
Price is not available, please RFQ
A10WAM-P12XMM0-0000 Tech Specifications
  • Series:ODU AMC®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Plug, Male Pins
  • Number of Positions:12 (10 + 2 Power)
  • Shell Size - Insert:0
  • Shell Size, MIL:-
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Mounting Feature:-
  • Termination:Solder Cup
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Orientation:A
  • Shell Material:-
  • Shell Finish:-
  • Contact Finish - Mating:-
  • Color:Black, Silver
  • Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Material Flammability Rating:-
  • Features:-
  • Shielding:-
  • Current Rating (Amps):1A, 5A
  • Voltage Rating:250VAC
  • Cable Opening:0.276" (7.00mm)
  • Operating Temperature:-51°C ~ 125°C