ODU K10WBC-P16LBC0-0000
Manufacturer :
ODU
Mfr. Part # :
K10WBC-P16LBC0-0000
Description
CONN RCPT FMALE 16POS SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
K10WBC-P16LBC0-0000 PDF
Price is not available, please RFQ
K10WBC-P16LBC0-0000 Tech Specifications
  • Series:ODU AMC®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions:16
  • Shell Size - Insert:0
  • Shell Size, MIL:-
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Mounting Feature:-
  • Termination:Solder Cup
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Orientation:B
  • Shell Material:Brass
  • Shell Finish:Chrome
  • Contact Finish - Mating:-
  • Color:Silver
  • Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Material Flammability Rating:-
  • Features:Backshell
  • Shielding:Shielded
  • Current Rating (Amps):1A
  • Voltage Rating:250V
  • Cable Opening:-
  • Operating Temperature:-51°C ~ 125°C