ODU S41F1C-P03MPH0-500S
Manufacturer :
ODU
Mfr. Part # :
S41F1C-P03MPH0-500S
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
S41F1C-P03MPH0-500S PDF
Price is not available, please RFQ
S41F1C-P03MPH0-500S Tech Specifications
  • Series:ODU MINI-SNAP® F
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Plug, Male Pins
  • Number of Positions:3
  • Shell Size - Insert:1
  • Shell Size, MIL:-
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Mounting Feature:-
  • Termination:Solder Cup
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Orientation:1
  • Shell Material:Brass
  • Shell Finish:Chrome over Nickel
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Color:Silver
  • Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Features:Backshell, Strain Relief
  • Shielding:Shielded
  • Current Rating (Amps):-
  • Voltage Rating:-
  • Cable Opening:0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 120°C