ODU K1CL0C-P02LCC0-2500
Manufacturer :
ODU
Mfr. Part # :
K1CL0C-P02LCC0-2500
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
K1CL0C-P02LCC0-2500 PDF
Price is not available, please RFQ
K1CL0C-P02LCC0-2500 Tech Specifications
  • Series:ODU MINI-SNAP® L
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Connector Type:Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions:2
  • Shell Size - Insert:C
  • Shell Size, MIL:-
  • Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
  • Mounting Feature:-
  • Termination:Solder Cup
  • Fastening Type:Push-Pull
  • Orientation:0
  • Shell Material:Brass
  • Shell Finish:Chrome over Nickel
  • Contact Finish - Mating:Gold
  • Color:Silver
  • Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
  • Material Flammability Rating:-
  • Features:Backshell
  • Shielding:-
  • Current Rating (Amps):-
  • Voltage Rating:-
  • Cable Opening:0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 120°C