CIT (Carlisle Interconnect Technologies) MBB-VM-10-62-30-00
Manufacturer :
CIT (Carlisle Interconnect Technologies)
Mfr. Part # :
MBB-VM-10-62-30-00
Description
CARD EDGE, VM, 10POS, .062 PCB
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
MBB-VM-10-62-30-00 PDF
Price is not available, please RFQ
MBB-VM-10-62-30-00 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Card Type:Non Specified - Dual Edge
  • Gender:Female
  • Number of Positions/Bay/Row:-
  • Number of Positions:20
  • Card Thickness:0.062" (1.57mm)
  • Number of Rows:2
  • Pitch:0.031" (0.80mm)
  • Read Out:Dual
  • Features:Board Guide
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Termination:Solder
  • Contact Material:-
  • Contact Finish:Gold
  • Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
  • Contact Type:Cantilever
  • Color:Black
  • Flange Feature:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C