3M HSHM-H088FL5-8CP1-TG30
Manufacturer :
3M
Mfr. Part # :
HSHM-H088FL5-8CP1-TG30
Description
CONN HEADER 88POS 2MM PRESS-FIT
Catalog
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
HSHM-H088FL5-8CP1-TG30 PDF
Price is not available, please RFQ
HSHM-H088FL5-8CP1-TG30 Tech Specifications
  • Series:MetPak™ HSHM
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Connector Type:Header, Male Pins
  • Connector Style:FL 11
  • Number of Positions:88
  • Number of Positions Loaded:All
  • Pitch:0.079" (2.00mm)