3M HM-S176D1-8AP1-TG30
Manufacturer :
3M
Mfr. Part # :
HM-S176D1-8AP1-TG30
Description
CONN RECEPT 176POS 2MM PRESS-FIT
Catalog
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
HM-S176D1-8AP1-TG30 PDF
Price is not available, please RFQ
HM-S176D1-8AP1-TG30 Tech Specifications
  • Series:MetPak™ HM
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Connector Type:Receptacle, Female Sockets
  • Connector Style:D 22
  • Number of Positions:176
  • Number of Positions Loaded:All
  • Pitch:0.079" (2.00mm)