3M HM-H175B2-5BP1-TG30
Manufacturer :
3M
Mfr. Part # :
HM-H175B2-5BP1-TG30
Description
CONN HEADER 175POS 2MM PRESS-FIT
Catalog
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
HM-H175B2-5BP1-TG30 PDF
Price is not available, please RFQ
HM-H175B2-5BP1-TG30 Tech Specifications
  • Series:MetPak™ HM
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Connector Type:Header, Male Pins
  • Connector Style:B 25
  • Number of Positions:175 (125 + 50 Ground)
  • Number of Positions Loaded:All
  • Pitch:0.079" (2.00mm)