J.W. Miller / Bourns P4SMA91A-Q
Manufacturer :
J.W. Miller / Bourns
Mfr. Part # :
P4SMA91A-Q
Description
DIO TVS VBR 91V 400W UNIDIR SMA
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
P4SMA91A-Q PDF
Price is not available, please RFQ
P4SMA91A-Q Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, P4SMA
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):77.8V
  • Voltage - Breakdown (Min):86.5V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:125V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.3A
  • Power - Peak Pulse:400W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:Automotive, Telecom
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)