Nexperia PESD12VS1UAF
Manufacturer :
Nexperia
Mfr. Part # :
PESD12VS1UAF
Description
TVS DIODE 12V 19V SOD323
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PESD12VS1UAF PDF
Price is not available, please RFQ
PESD12VS1UAF Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
  • Voltage - Breakdown (Min):13.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):22.5A (8/20µs)
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:Automotive
  • Capacitance @ Frequency:160pF @ 1MHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)