Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor SMBJ13A100
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
SMBJ13A100
Description
TVS DIODE 13V 21.5V DO214AA
DataSheet
SMBJ13A100 PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ13A100 Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
  • Voltage - Breakdown (Min):14.4V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):27.9A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Power Line Protection:No
  • Applications:General Purpose
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)