Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) SMBJ150A-13
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
SMBJ150A-13
Description
TVS DIODE 150V 243V SMB
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
SMBJ150A-13 PDF
Price is not available, please RFQ
SMBJ150A-13 Tech Specifications
  • Series:SMBJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Type:Zener
  • Unidirectional Channels:1
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
  • Voltage - Breakdown (Min):167V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.5A
  • Power - Peak Pulse:600W
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)