Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor 1.5SMC24AT3
Mfr. Part # :
1.5SMC24AT3
Description
TVS DIODE 20.5V 33.2V SMC
Catalog
TVS - Diodes
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
1.5SMC24AT3 PDF
Price is not available, please RFQ
1.5SMC24AT3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Bidirectional Channels:-
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ):20.5V
  • Voltage - Breakdown (Min):22.8V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:33.2V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs):45A
  • Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
  • Capacitance @ Frequency:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)